Kolozs megye gazdasága látványosan bővült 2015 és 2023 között, de a romániai növekedési rangsort másik megye vezeti. Mehedinți euróban mért nominális GDP-je 152,08%-kal nőtt, míg Kolozsé 144,12%-kal.
Egy lakosra vetítve Bukarest áll az élen: 2023-ban 48 900 euróval, közel kétszer akkora értékkel, mint Kolozs.
Mind a 41 megyét és Bukarestet ugyanabból az Eurostat-adatsorból, azonos évekre hasonlítottuk össze. A gazdaság mérete, növekedése és egy lakosra jutó teljesítménye három külön kérdés.
A teljes táblázat és a letölthető adatfájl minden sor ellenőrzését lehetővé teszi.
Melyek Románia leggazdagabb megyéi? A mutató dönti el
Az egy főre jutó GDP alapján Bukarest vezet 48 900 euróval. Utána Kolozs 24 700, Temes 22 000, Brassó 19 700 és Gorj 18 600 euróval következik.
Bukarest önálló fővárosi egység, a táblázatban a 41 megye mellett szerepel. A sor végén Vaslui áll 7 500 euróval, Botoșani és Giurgiu értéke egyaránt 8 000 euró.
Ez a rangsor a gazdasági teljesítményt viszonyítja a népességhez. A háztartások jövedelme, az átlagbér és a felhalmozott vagyon más mutató. Az ingázók a munkahelyük területének GDP-jéhez járulnak hozzá, miközben máshol lakhatnak. A vállalati nyereség eloszlása is eltér a bérekétől. A „leggazdagabb” jelzőhöz ezért meg kell nevezni a mércét.
Teljes megyei táblázat: GDP 2015-ben és 2023-ban
A sorrend a 2023-as egy főre jutó GDP szerint csökkenő. Az azonos értékek továbbra is egyenlők; köztük csak az Eurostat-kód szabja meg a megjelenítési sorrendet. Az összes GDP milliárd euróban, két tizedesjeggyel szerepel. Telefonon a táblázat vízszintesen görgethető.
| Megye / főváros · kód | 2015, mrd. € | 2023, mrd. € | Nominális növekedés | Többlet, mrd. € | €/fő 2015 | €/fő 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| București · RO321 | 39,81 | 84,23 | 111,57% | 44,42 | 21 500 | 48 900 |
| Cluj · RO113 | 6,99 | 17,05 | 144,12% | 10,07 | 10 000 | 24 700 |
| Timiș · RO424 | 7,61 | 14,55 | 91,23% | 6,94 | 10 900 | 22 000 |
| Brașov · RO122 | 5,29 | 10,94 | 106,73% | 5,65 | 9600 | 19 700 |
| Gorj · RO412 | 2,54 | 5,77 | 126,82% | 3,23 | 7700 | 18 600 |
| Sibiu · RO126 | 3,51 | 7,15 | 103,66% | 3,64 | 8800 | 18 200 |
| Constanța · RO223 | 7,37 | 11,78 | 59,76% | 4,41 | 10 800 | 17 900 |
| Ilfov · RO322 | 4,27 | 9,45 | 121,31% | 5,18 | 9800 | 16 500 |
| Alba · RO121 | 2,65 | 5,05 | 90,15% | 2,39 | 7900 | 15 500 |
| Arad · RO421 | 3,48 | 6,29 | 80,67% | 2,81 | 8200 | 15 300 |
| Prahova · RO316 | 6,89 | 10,47 | 51,89% | 3,58 | 9300 | 15 200 |
| Argeș · RO311 | 4,38 | 8,18 | 86,88% | 3,80 | 7300 | 14 500 |
| Iași · RO213 | 4,90 | 10,84 | 121,31% | 5,94 | 6200 | 14 000 |
| Tulcea · RO225 | 1,25 | 2,65 | 112,29% | 1,40 | 6100 | 13 900 |
| Caraș-Severin · RO422 | 1,75 | 3,31 | 89,59% | 1,57 | 6100 | 13 600 |
| Bihor · RO111 | 3,64 | 7,51 | 105,99% | 3,86 | 6400 | 13 500 |
| Hunedoara · RO423 | 2,49 | 4,77 | 91,82% | 2,28 | 6200 | 13 400 |
| Mureș · RO125 | 3,51 | 6,86 | 95,40% | 3,35 | 6400 | 13 200 |
| Vâlcea · RO415 | 2,20 | 4,46 | 102,64% | 2,26 | 6100 | 13 100 |
| Dolj · RO411 | 3,91 | 7,78 | 99,04% | 3,87 | 6100 | 13 000 |
| Sălaj · RO116 | 1,36 | 2,69 | 97,54% | 1,33 | 6200 | 12 700 |
| Mehedinți · RO413 | 1,15 | 2,91 | 152,08% | 1,76 | 4500 | 12 600 |
| Harghita · RO124 | 1,66 | 3,58 | 116,03% | 1,92 | 5400 | 12 200 |
| Brăila · RO221 | 1,73 | 3,33 | 92,86% | 1,60 | 5600 | 12 100 |
| Covasna · RO123 | 1,15 | 2,36 | 105,40% | 1,21 | 5500 | 11 800 |
| Maramureș · RO114 | 2,71 | 5,31 | 96,10% | 2,60 | 5800 | 11 700 |
| Satu Mare · RO115 | 1,94 | 3,78 | 94,48% | 1,84 | 5700 | 11 400 |
| Bacău · RO211 | 3,17 | 6,72 | 112,33% | 3,56 | 5300 | 11 300 |
| Dâmbovița · RO313 | 2,91 | 5,36 | 84,36% | 2,45 | 5700 | 11 200 |
| Buzău · RO222 | 2,32 | 4,39 | 89,47% | 2,07 | 5300 | 11 000 |
| Bistrița-Năsăud · RO112 | 1,70 | 3,19 | 87,55% | 1,49 | 6000 | 10 800 |
| Ialomița · RO315 | 1,37 | 2,61 | 90,75% | 1,24 | 5100 | 10 500 |
| Neamț · RO214 | 2,21 | 4,68 | 112,05% | 2,47 | 4800 | 10 400 |
| Galați · RO224 | 2,83 | 5,08 | 79,79% | 2,26 | 5400 | 10 300 |
| Teleorman · RO317 | 1,71 | 3,23 | 88,85% | 1,52 | 4800 | 10 200 |
| Olt · RO414 | 1,95 | 3,71 | 90,58% | 1,76 | 4700 | 9800 |
| Vrancea · RO226 | 1,63 | 3,21 | 96,94% | 1,58 | 4900 | 9700 |
| Suceava · RO215 | 2,91 | 5,84 | 101,11% | 2,94 | 4600 | 9100 |
| Călărași · RO312 | 1,28 | 2,34 | 82,32% | 1,06 | 4300 | 8400 |
| Botoșani · RO212 | 1,55 | 3,13 | 102,23% | 1,58 | 3900 | 8000 |
| Giurgiu · RO314 | 1,07 | 2,07 | 93,98% | 1,00 | 3900 | 8000 |
| Vaslui · RO216 | 1,43 | 2,77 | 94,53% | 1,35 | 3700 | 7500 |
Bukarest és Ilfov külön sor. A kettő összevont régióját újra hozzáadva kétszer számolnánk ugyanazt a gazdaságot. Az egy főre jutó értéket közvetlenül az Eurostat EUR_HAB egységéből vettük át, nem egy külön január 1-jei népességi adatsorral osztottuk el a GDP-t.
Mehedinți nőtt a leggyorsabban, Kolozs több eurót adott hozzá
Mehedinți gazdasága 1,15 milliárdról 2,91 milliárd euróra nőtt. Kolozs 6,99 milliárdról 17,05 milliárdra jutott. Az első százalékos növekedése nagyobb, a második viszont 10,07 milliárd euró többletet termelt, szemben Mehedinți 1,76 milliárdjával. Az alacsonyabb induló érték magas százalékos növekedést tehet lehetővé.
Gorj következik 126,82%-kal. Iași és Ilfov kerekítve egyaránt 121,31%-ot mutat. A grafikon sorrendje a kerekítés előtti értékeken alapul. Néhány századnyi különbségből nem érdemes egyik megye másik felett aratott győzelmére következtetni.
A teljes GDP az eredményt mutatja, az okokat önmagában nem választja szét. Az ipar, a szolgáltatások, a beruházások vagy a népességváltozás hozzájárulásához további adatok kellenének. Egyetlen ágazatnak vagy helyi intézkedésnek ebből a táblázatból nem tulajdonítható a növekedés.
Bukarest és Kolozsvár GDP-je: számítanak a területi határok
Bukarest GDP-je 2023-ban 84,23 milliárd euró volt, a 2015-ös 39,81 milliárd után: ez 111,57%-os nominális növekedés. A Bukarest–Ilfov összevont adatsor 93,68 milliárd eurót és 112,52%-os növekedést mutat. Mindkét lehatárolás használható, ha az összehasonlítás során ugyanazt tartjuk meg.
A „kolozsvári GDP” túl szűk megnevezés a RO113 kódhoz. Az adat egész Kolozs megyét tartalmazza, a városon kívüli településekkel együtt. Temes megye sem azonos Temesvárral. Itt romániai megyéket és Bukarestet hasonlítunk össze, nem Európa összes városát rangsoroljuk.
Mit mond a növekedés a vásárlóerőről?
Az összegek nominálisak, az adott évi árakon, euróban szerepelnek. A változásban a termelés mellett az árak és a lej/euró árfolyam mozgása is benne van. Kolozs 144,12%-os növekedése nem jelenti automatikusan, hogy a lakók 2,44-szer annyi terméket tudnak megvenni.
Az egy főre jutó GDP csökkenő népesség mellett is nőhet, még lassabb termelésbővüléssel is. Az életszínvonal értékeléséhez a rendelkezésre álló jövedelem, a lakhatási költség és a keresetek eloszlása is szükséges. Az euró/fő és a vásárlóerő-egység, a PPS, eltérő mértékegység. Itt végig eurót használunk.
A megyei növekedéstől a személyes költségvetésig
Egy szemléltető példa: valaki havonta nettó 6 500 lejt keres. Lakbérre 2 200, más szükségletekre 2 400 lejt költ, és 650 lejt félretesz. Marad 1 250 lej. Egy új, 900 lejes törlesztés után 350 lej lenne a mozgástér; 400 lej lakbéremelés már 50 lejes hiányt okozna.
A megye GDP-je közben tovább növekedhet. A személyes költségvetés saját bevételekből és kiadásokból áll össze. A térségi adatok gazdasági hátteret adnak, a havonta elkölthető összeg külön számítást igényel. A példa nem becsül hiteljogosultságot vagy kamatot.
Kezdésként olvasd el a személyes költségvetés és vállalható törlesztés, majd a megtakarítások tervezése útmutatót. A romániai GDP elemzése külön tárgyalja a 2026-os országos helyzetet és kilátásokat.
Módszertan, korlátok és hivatkozás
A forrás az Eurostat nama_10r_3gdp adatsora, éves gyakorisággal, MIO_EUR és EUR_HAB egységben, 2015-re és 2023-ra. A 2026. október 18-i letöltés a táblázat 42 romániai NUTS 3 kódját tartalmazza. Az adatsor frissítési időpontja 2026. február 10. A vizsgált időszak történeti összevetés; 2023 nem az aktuális év.
A növekedés képlete: (2023-as GDP / 2015-ös GDP − 1) × 100. Az abszolút többlet a két érték különbsége. Kolozs esetében: (17 052,05 / 6 985,21 − 1) × 100 = 144,12%. A nyolc évre számolt éves átlagos összetett növekedés körülbelül 11,8%, továbbra is nominális, euróalapú adat.
A számítások a millió euróban közzétett, még nem kerekített megjelenítési értékekből indulnak. A CSV a GDP forrásának két tizedesjegyét és a növekedés nyolc számított tizedesjegyét őrzi meg; utóbbiak nem jelentenek nagyobb statisztikai pontosságot. Az egy főre jutó GDP az Eurostat által közölt pontossággal szerepel.
A RO32 összevont adatsor mindkét évben 0,01 millió euróval tér el RO321 és RO322 összegétől. A táblázat a külön egységeket, a régióról szóló szöveg a közzétett összevont értéket használja. Ez nem változtatja meg a kerekített következtetéseket. A történeti adatokat később felülvizsgálhatják.
Javasolt hivatkozás: „Kreditano, Romániai megyei GDP 2015–2023, számítás és bemutatás az Eurostat nama_10r_3gdp alapján, letöltés: 2026. október 18.” Egy érték idézésekor őrizd meg a területet, az évet és a mértékegységet. A CSV és a grafikon ingyenesen letölthető.