Cluj a crescut spectaculos între 2015 și 2023, dar primul loc în România îi revine altui județ.

Mehedinți a înregistrat un avans de 152,08% al PIB-ului nominal în euro, față de 144,12% în Cluj.

Când întrebarea devine cât produce economia pentru fiecare locuitor, București se desprinde: 48.900 de euro în 2023, aproape dublul nivelului din Cluj.

Am comparat toate cele 41 de județe și municipiul București, folosind aceeași serie Eurostat și aceiași ani.

Rezultatul oferă trei perspective: cât de mare este economia locală, cât a crescut și ce valoare a PIB-ului revine unui locuitor. Tabelul și fișierul descărcabil permit verificarea fiecărei poziții.

Care sunt cele mai bogate județe din România? Depinde de indicator

După PIB pe locuitor, București conduce cu 48.900 €, urmat de Cluj cu 24.700 €, Timiș cu 22.000 €, Brașov cu 19.700 € și Gorj cu 18.600 €. București este municipiu, prezentat separat alături de cele 41 de județe. La celălalt capăt al tabelului se află Vaslui, cu 7.500 €, apoi Botoșani și Giurgiu, fiecare cu 8.000 €.

Acest clasament măsoară producția economică raportată la populație. Venitul unei familii, salariul mediu și averea acumulată sunt alte măsuri. Navetiștii pot contribui la PIB-ul unui teritoriu în care nu locuiesc, iar câștigurile companiilor se distribuie diferit de salarii. De aceea, expresia „cele mai bogate județe” cere întotdeauna precizarea criteriului.

Tabel complet: PIB pe județe în 2015 și 2023

Ordinea urmează PIB-ul pe locuitor din 2023, de la mare la mic. Egalitățile sunt păstrate; codul Eurostat stabilește doar ordinea de afișare. Valorile totale sunt afișate în miliarde de euro, cu două zecimale. Pe telefon, tabelul se poate deplasa orizontal.

PIB pe județe: toate cele 42 de unități NUTS 3, ordonate după PIB pe locuitor în 2023
Județ / municipiu · cod2015, mld. €2023, mld. €Creștere nominalăPlus, mld. €€/locuitor 2015€/locuitor 2023
București · RO32139,8184,23111,57%44,4221.50048.900
Cluj · RO1136,9917,05144,12%10,0710.00024.700
Timiș · RO4247,6114,5591,23%6,9410.90022.000
Brașov · RO1225,2910,94106,73%5,659.60019.700
Gorj · RO4122,545,77126,82%3,237.70018.600
Sibiu · RO1263,517,15103,66%3,648.80018.200
Constanța · RO2237,3711,7859,76%4,4110.80017.900
Ilfov · RO3224,279,45121,31%5,189.80016.500
Alba · RO1212,655,0590,15%2,397.90015.500
Arad · RO4213,486,2980,67%2,818.20015.300
Prahova · RO3166,8910,4751,89%3,589.30015.200
Argeș · RO3114,388,1886,88%3,807.30014.500
Iași · RO2134,9010,84121,31%5,946.20014.000
Tulcea · RO2251,252,65112,29%1,406.10013.900
Caraș-Severin · RO4221,753,3189,59%1,576.10013.600
Bihor · RO1113,647,51105,99%3,866.40013.500
Hunedoara · RO4232,494,7791,82%2,286.20013.400
Mureș · RO1253,516,8695,40%3,356.40013.200
Vâlcea · RO4152,204,46102,64%2,266.10013.100
Dolj · RO4113,917,7899,04%3,876.10013.000
Sălaj · RO1161,362,6997,54%1,336.20012.700
Mehedinți · RO4131,152,91152,08%1,764.50012.600
Harghita · RO1241,663,58116,03%1,925.40012.200
Brăila · RO2211,733,3392,86%1,605.60012.100
Covasna · RO1231,152,36105,40%1,215.50011.800
Maramureș · RO1142,715,3196,10%2,605.80011.700
Satu Mare · RO1151,943,7894,48%1,845.70011.400
Bacău · RO2113,176,72112,33%3,565.30011.300
Dâmbovița · RO3132,915,3684,36%2,455.70011.200
Buzău · RO2222,324,3989,47%2,075.30011.000
Bistrița-Năsăud · RO1121,703,1987,55%1,496.00010.800
Ialomița · RO3151,372,6190,75%1,245.10010.500
Neamț · RO2142,214,68112,05%2,474.80010.400
Galați · RO2242,835,0879,79%2,265.40010.300
Teleorman · RO3171,713,2388,85%1,524.80010.200
Olt · RO4141,953,7190,58%1,764.7009.800
Vrancea · RO2261,633,2196,94%1,584.9009.700
Suceava · RO2152,915,84101,11%2,944.6009.100
Călărași · RO3121,282,3482,32%1,064.3008.400
Botoșani · RO2121,553,13102,23%1,583.9008.000
Giurgiu · RO3141,072,0793,98%1,003.9008.000
Vaslui · RO2161,432,7794,53%1,353.7007.500

Cele 42 de rânduri acoperă unitățile administrative comparate, fără să adauge separat București–Ilfov peste București și Ilfov. Coloana pe locuitor este preluată direct din Eurostat, unitatea EUR_HAB. Nu am împărțit PIB-ul la populația din 1 ianuarie dintr-o altă serie statistică.

Mehedinți crește cel mai repede; Cluj adaugă mai mulți euro

Mehedinți a urcat de la 1,15 la 2,91 miliarde de euro. Cluj a trecut de la 6,99 la 17,05 miliarde. Primul are procentul mai mare; al doilea a adăugat 10,07 miliarde, față de 1,76 miliarde în Mehedinți. Un clasament al procentelor favorizează uneori economiile care pornesc de la o bază mică.

Gorj ocupă locul următor la creștere, cu 126,82%. Iași și Ilfov sunt foarte apropiate, ambele la 121,31% după rotunjire. Graficul păstrează ordinea calculată înainte de rotunjire. Diferențele de câteva sutimi nu justifică o poveste despre un județ care „îl învinge” pe altul.

Creșterea nominală a PIB în cele 41 de județe și București, 2015–2023
Creșterea nominală a PIB în cele 41 de județe și București, 2015–2023. Eurostat · Kreditano.

Seria totală arată rezultatul, fără să explice singură cauzele. Separarea contribuțiilor industriei, serviciilor, investițiilor sau schimbărilor demografice ar necesita alte date. Din acest tabel nu putem atribui creșterea unui singur sector ori unei singure politici locale.

PIB București și PIB Cluj-Napoca: teritoriul schimbă comparația

București a produs 84,23 miliarde de euro în 2023, față de 39,81 miliarde în 2015: un avans nominal de 111,57%. Cu Ilfov, seria regională agregată ajunge la 93,68 miliarde, cu 112,52% peste 2015. Cele două definiții sunt utile, dar nu trebuie schimbate în mijlocul comparației.

În schimb, „PIB Cluj-Napoca” este o formulare prea îngustă pentru codul RO113. Datele privesc întregul județ Cluj, inclusiv localitățile din afara municipiului. La fel, Timiș nu înseamnă doar Timișoara. Analiza de aici compară județe și București, nu un clasament al tuturor orașelor europene.

Ce înseamnă creșterea pentru puterea de cumpărare

Sumele sunt nominale, la prețurile fiecărui an și exprimate în euro. Evoluția include efectul prețurilor și al cursului leu/euro, pe lângă schimbarea producției. Creșterea de 144,12% a Clujului nu înseamnă automat că locuitorii cumpără de 2,44 ori mai multe bunuri.

PIB-ul pe locuitor poate urca și când populația scade, chiar dacă producția avansează mai încet. Pentru o analiză a nivelului de trai ar trebui adăugate venituri disponibile, costuri de locuire și distribuția câștigurilor. Euro pe locuitor și standardele puterii de cumpărare, PPS, sunt unități diferite. Aici folosim doar euro.

Cum folosești informația când îți faci bugetul

Un exemplu ipotetic: o persoană încasează 6.500 lei net pe lună, plătește 2.200 lei chirie, cheltuiește 2.400 lei pentru restul nevoilor și pune deoparte 650 lei. Rămân 1.250 lei. O rată nouă de 900 lei ar reduce marja la 350 lei; o creștere a chiriei cu 400 lei ar transforma-o într-un deficit de 50 lei.

PIB-ul județului poate crește în tot acest timp. Bugetul personal se calculează din încasări și plăți proprii. Exemplul arată de ce un indicator economic regional oferă context, în timp ce suma disponibilă lunar cere un calcul separat. El nu estimează eligibilitatea sau dobânda unui solicitant.

Poți începe cu bugetul personal și rata suportabilă, apoi cu organizarea economiilor. Pentru contextul național, analiza PIB România tratează separat datele și perspectivele pentru 2026.

Metodologie, limite și citare

Sursa este Eurostat, nama_10r_3gdp, frecvență anuală, unitățile MIO_EUR și EUR_HAB, anii 2015 și 2023. Extracția din 18 octombrie 2026 folosește cele 42 de coduri românești NUTS 3 din tabel. Setul consultat indică o actualizare la 10 februarie 2026. Perioada a fost aleasă pentru comparația istorică; 2023 nu este prezentat drept anul curent.

Creșterea se calculează prin (PIB 2023 / PIB 2015 − 1) × 100; sporul absolut este diferența celor două valori. Pentru Cluj: (17.052,05 / 6.985,21 − 1) × 100 = 144,12%. Ritmul anual compus, pe opt ani, este de circa 11,8%; acesta rămâne un ritm nominal în euro.

Calculele pornesc de la valorile publicate în milioane, înainte de rotunjire. CSV-ul păstrează cele două zecimale ale sursei pentru PIB și opt zecimale de calcul pentru creștere; acestea din urmă nu adaugă precizie statistică. PIB-ul pe locuitor este păstrat la precizia publicată de Eurostat.

Seria agregată RO32 diferă cu 0,01 milioane de euro de suma RO321 + RO322 în fiecare dintre cei doi ani. Tabelul folosește separat componentele, iar textul despre regiune citează agregatul. Această diferență de publicare nu schimbă rezultatele rotunjite. Seriile istorice pot fi revizuite ulterior.

Citare recomandată: „Kreditano, PIB pe județe 2015–2023, calcule și prezentare pe date Eurostat nama_10r_3gdp, extrase la 18 octombrie 2026”. Menționează teritoriul, anul și unitatea când preiei o valoare. Fișierul CSV și graficul sunt disponibile gratuit mai jos.

Descarcă tabelul complet CSV · Descarcă graficul SVG

Eurostat: nama_10r_3gdp · Eurostat: reg_eco10